top of page

Sezonul "Triplei"

Sezonul lui Manchester United din 1998-99 a fost cel mai de succes din istoria echipelor de fotbal din Anglia. United a devenit prima echipă engleză care a câștigat „Tripla” Premier League - Cupa FA -Liga Campionilor. După un sezon de Premier League foarte tensionat, Manchester United a câștigat titlul în ultima etapă, învingând-o pe Tottenham Hotspur cu 2-1. Câștigarea campionatului a reprezentat primul pas spre câștigarea Triplei, considerat de Sir Alex Ferguson și cel mai dificil. În finala Cupei FA United s-a înfruntat cu Newcastle United, pe care a învins-o cu 2-0. În ultimul meci al acelui sezon, finala UEFA Champions League 1999, au învins-o pe Bayern Munchen cu 2-1, reușind una din cele mai spectaculoase reveniri din istoria fotbalului, cu două goluri marcate în prelungiri de Sheringham și Ole Gunnar Solskjaer. Ferguson a fost numit cavaler în recunoașterea performanțelor sale sportive.

Sezonul "Triplei": Image